Nem is olyan rég a napelemes rendszerek még elérhetetlennek tűnhettek, viszont azóta rengeteg minden változott. Egyre több forrás biztosít magyarázatot a rendszerek működéséről, sőt sok helyen megtalálhatók segédanyagok is az önálló telepítéshez. Illetve a napelemes rendszerekhez szükséges alkatrészek is egyre szélesebb körben váltak elérhetővé.

Számos ok miatt dönthet valaki a napenergia mellett, legyen az a környezettudatosság, vagy a függetlenedés vágya a szolgáltatótól. Mégis a legtöbben a spórolás miatt választanak napelemes rendszert. Ha pedig spórolni szeretnének miért is ne spóroljanak a telepítésen is? Persze egy napelemes rendszer telepítése házilag is megoldható. Azonban érdemes tisztába lenni ennek buktatóival.
Napelemes rendszer telepítése házilag
Ahogy fent is említettük a legtöbben azért telepítenek napelemes rendszert, mert szeretnének spórolni a jövőben. Viszont, ha valaki úgy dönt, hogy saját magának intézi a telepítést, akkor nem kell várni a spórolás megkezdésével, hiszen a telepítő cég munkadíját azonnal meg is spórolta, és ez az összeg akár több százezer forint is lehet. Így persze a kevesebb kiadás gyorsabb megtérülést is garantálhat. Persze abba nem árt belegondolni, hogy mondjuk a telepítéshez szükséges alkatrészeket magánszemélyként vásároljuk meg, akkor azok sok esetben drágábbak lesznek, mintha a telepítő cég vásárolná meg azokat.

A másik ok, ami a házi megoldás mellett szól, hogy sokan élvezik a barkácsolást. Egy napelemes rendszer telepítése házilag nem kis feladat, így azok az emberek, akik számára ez élvezetet nyújt, hihetetlen megelégedéssel fognak megtelni, ha már egyszer működőképes lesz a rendszerük, amit a saját kezükkel keltettek életre.
Miért bízd inkább profikra napelemes rendszered?
Viszont, ha abból az irányból közelítsük meg a problémát, hogy az idő pénz, és a házi telepítés rengeteg időt és energiát emészthet fel. A megfelelő tervezés és kivitelezés akár hetekig vagy hónapokig is elhúzódhat. Emiatt érdemes elgondolkodni, hogy vajon megéri-e önállóan belevágni ebbe a projektbe. Arról nem is beszélve, hogy telepítés során folyamatosan magas feszültséggel kell dolgozni, nem mellesleg több méter magasban, ami komoly veszélyforrást jelenthet a megfelelő védőszerkezetek hiányában.
Még a legtapasztaltabb ezermesterek is hibázhatnak, viszont egy rossz furattal könnyedén megrongálhatjuk a tetőnk szerkezetét, ami a későbbiekben beázáshoz és penészedéshez is vezethet. Illetve az otthoni telepítés mellé garancia sem jár, ha valamilyen hibát védünk, akkor azt önállóan kell megoldanunk. Sőt az alkatrészek esetleges meghibásodása esetén önállóan kell felvennünk a kapcsolatot a gyártóval és bizonyítani, hogy ténylegesen a termék volt hibás és nem a szakszerűtlen telepítés okán jelent meg az adott probléma.

A legtöbb esetben a napelemes rendszer telepítésére igényelhető támogatások igénybe vételéhez is bejegyzett kivitelezőre van szükség. Tehát, ha úgy döntünk, hogy önállóan vágnánk bele a telepítésbe, akkor azzal is számolnunk kell, hogy a kivitelezés költségeinek csökkentéséhez semmilyen külső forrás nem áll rendelkezésünkre. Ennek ellenére papírmunkából így is akad majd, hiszen a különböző engedélyek megszerzésére ilyenkor is szükség van. Viszont, ha például a Solarmania-ra bízná a telepítést, akkor a fentiek mellett a papírmunkával sem kell foglalkoznia, hiszen csapatunk teljeskörű ügyintézést is vállal!
Összefoglalva
A fentiek alapján érdemes lehet mérlegelni a lehetőségeket, hogy kinek mennyire éri meg egy napelemes rendszer telepítése házilag. Ehhez segítségként az alábbi táblázatba össze is foglaltuk az érveket és ellenérveket a témával kapcsolatban.
Érvek | Ellenérvek |
Olcsóbb | Sok idő és energia |
Kielégülés | Megrongálódhat a tető |
Veszélyes | |
Nincs garancia | |
Támogatásmentesség | |
Önálló papírmunka |
Ha szeretne tovább olvasni és még több hasznos információt szerezni a napelemekről, akkor látogasson el blog oldalunkra! Abban az esetben pedig, ha napelemes rendszere telepítését profi csapatra bízná, keresse fel a Solarmania csapatát!